החלומות לפי פרויד

מבחינת פרשנות החלומות, זיגמונד פרויד נחשב לסנדק ללא תחרות של התחום. פרויד, הנחשב לאבי הפסיכואנליזה, חולל מהפכה בחקר החלומות עם עבודתו פרשנות החלומות בשנת 1856. פרויד החל בסדרה של תיאוריות פופ-תרבותיות אודות חלומות, שטרם הפכו להיות שלו.

הספר שכתב

Interpretation of Dreams, חקר את הרעיון שרצונות נסתרים מופיעים גם בתחומים אחרים בחיי היומיום. פרויד החל במחקר כיצד פורשו חלומות בעבר, מאריסטו ועד אריסטו. לעומת זאת, הוא ראה בחלומות את "הדרך המלכותית" של הלא מודע, ולכן פרשנות חלומות הייתה והינה טכניקה פסיכואנליטית חשובה. תחולה נרחבת זו היא אולי אחת הסיבות לכך שפרויד ראה בחלום את הדרך המלכותית אל הלא מודע. פרויד, בניגוד לפרשנויות של אריסטו ואריסטו לחלומות, ראה בהם "דרכי מלוכה" (באופן לא מודע). פרשנויות חלומות היו ולכן הן "טכניקה פסיכואליטית חשובה".

הבדל נוסף

הוא שבעוד שרוב החלומות יוחסו לפרויד, הוא הדגיש כי לחלומות יש משמעות רק במובן שפעולות לגבי הסיבה הבסיסית נשכחות. הוא האמין כי לא ניתן ליצור ייצוג משותף בעבודות חלומות, מכיוון שלחלומות ומחשבות אין שום דבר במשותף. קביעת יתר זו היא מרכיב בתוכן הסמוי של החלום, שלדברי פרויד חוזר ל"נושא משותף ".

לדברי פרויד

מספר הדברים המיוצגים על ידי סמלים בחלום אינו גדול, אך רק כמה דברים מסומלים בחלום, כולל דברים כמו השמש, הירח והכוכבים, וחפצים וחפצים בתוך בחלקים אחרים של העולם. לדברי מרקס, בעבודת החלומות, על פי "הנושא המשותף" של חלומות, בו חלומות מאוחדים על ידי נושא משותף, ניתן לייצג רק "מעטים" דברים. "מספר הדברים המיוצגים על ידי סמל בחלומות אינו גדול; עם זאת, הוא אינו גדול מדברים" מעטים "או" רבים ".

לפיכך, תמונות בחלומות אינן מה שנראה כי פרויד הוא , ודורשים פרשנות מעמיקה יותר כדי לקבוע את מבנה הלא מודע.

עבור פרויד

ישנם שני פונקציות נפשיות ראשוניות שתורמות להיווצרות חלומות, כלומר אלה שהוא מציג כאן. כלומר, כל ניתוח חלומות חייב להיות להתמודד עם מה שהוא מכנה עבודות חלומות. יונג שם דגש רב יותר על התוכן של מניפסטים חלומיים מאשר על פרויד, מכיוון שהוא האמין שניתן למצוא שם סמלים חשובים. פרויד הבחין בין הרצונות העומדים בבסיס החלום לבין תוכנו הגלוי, משמעותו ותכליתו. .

הוא גם שאב משמעות סמלית מהתמונות האקראיות לכאורה והתכנים הרגשיים שהרכיבו את החלום, וכך יצר שיטה של פרשנות חלומית. במקום לפרש חלומות בהקשר, הוא האמין שחלומות קשורים למה שאנחנו w נמלה לחוות בחיינו ועם שכפול הזמן. יונג הסכים עם פרויד כי חלום יכול להיות בדיעבד, מכיוון שהוא משקף אירועים מילדותנו, אך גם מאמין שהוא יכול לחזות מה עלול לקרות בעתיד. בעוד שפרויד האמין כי חלומות מתייחסים רק לעבר, יונג האמין שהם מצביעים על העתיד וגם על עתידו של אדלר, ושוב הוא מאמין שחלומות יכולים לצפות את מה שעלול לקרות בעתיד, ולהיפך.

פרויד, לעומת זאת, טען שחלומות הם תופעות נפשיות טבעיות שיש להן קשר ברור לחיי ערות רגילים. מאחורי וילון החלומות, תמיד משחקים אלמנטים פיזיולוגיים וחווייתיים שניתן לזהותם בשיטה הנכונה.

הסיבה שבגללה אנו מתקשים לזכור את חלומותינו, על פי פרויד, היא סופר-אגו שלנו, הטבוע בעבודה שלנו. אריסטו הוא נקודת התחלה טובה לומר כי אנו חולמים על דברים שטרם פתרנו. זהו אחד הרעיונות המרכזיים שפרויד כלל גם בתורת החלומות שלו.

פרויד האמין שמטרת החלום

היא לשכנע אדם שהחלום מסתיר משהו כדי לחשוף, ולכן החולם ירצה שהוא ימשיך וישן. ככל שפרויד צבר יותר ויותר ניסיון עם מטופלים שבאו במגע עם חלומותיהם, הוא מצא כי המטופלים "רצונות לא מודעים התפשטו עד שהיו מרוצים ממציאות החלומות הללו. חלומות מיניים אינם יוצאי דופן, טען פרויד; חלומות הם הגשמת משאלה. בסופו של דבר הוא יטען שרצונות אלה הם תוצאה של תשוקות מיניות מדוכאות או מתוסכלות, אך הוא טוען שאנו חולמים על רצונות אלה מכיוון שאנו חפצים בהם.

בהתבסס על חלומות אלה, פרויד הציע במאה התשע עשרה כי חשוב תפקוד החלומות היה הגשמת הרצונות. החלומות והניתוח המפורט שלהם הובילו את פרויד בהכרח למסקנה שחלומות עצמם הם הגשמה מוסווית של משאלה.

פרויד האמין שהשפעתו של הלא מודע באה לידי ביטוי בדרכים רבות

, כולל בחלומות, כמו "החלקה" (הידוע כיום בכינויו החלקה פרוידיאנית). הוא האמין כי פרשנות שיטתית של חלומות תחשוף את הפחד, הרצון והתשוקה מוח לא מודע. פרויד הבין שיש סימנים לרצונות נסתרים וסותרים.

כתיבת תגובה